AktualnościKronika Policyjna

RUSZAJĄ POLICYJNE DZIAŁANIA „BEZPIECZNE WAKACJE 2019”

Początek wakacji – czas wypoczynku i podróży. Z myślą o bezpieczeństwie wszystkich udających się na letni wypoczynek podkarpaccy policjanci, briefingiem z dziennikarzami, zapowiedzieli rozpoczęcie akcji „Bezpieczne wakacje 2019”. Zaprezentowano też nowe narzędzie – wirtualną mapę, na której każdego dnia będą pojawiać się punkty, w miejscach, gdzie doszło do wypadku ze skutkiem śmiertelnym.

Przez najbliższe dwa miesiące wiele osób będzie podróżować podkarpackimi drogami w Bieszczady czy Beskid Niski. Wielu z nich, w drodze na miejsce wypoczynku, skorzysta z przejść granicznych znajdujących się w naszym województwie. Dla policjantów ruchu drogowego jest to okres wzmożonej pracy. Będą oni kontrolować autobusy wiozące dzieci na wakacyjny wypoczynek, sprawdzą stan techniczny autokarów, ich wyposażenie, a także dokumenty, które muszą mieć kierowcy. Skontrolują również trzeźwość kierowców.

Bezpieczeństwo na drogach

W trakcie wakacyjnych kontroli policjanci będą zwracać szczególną uwagę na:

-trzeźwość kierujących;
-stan techniczny pojazdów;
-braki w wyposażeniu;
-dobór miejsc postoju w czasie podróży;
-dostosowanie prędkości jazdy do warunków panujących na drodze;
-właściwy załadunek sprzętu wypoczynkowego oraz bagaży;
-stan oznakowania pionowego i poziomego na jezdniach a także na inne nieprawidłowości związane z oznakowaniem dróg.
Na okres wakacji wyznaczono stałe punkty kontroli autokarów. Każdy może zgłosić potrzebę skontrolowania stanu technicznego pojazdu, uprawnień kierowcy oraz jego trzeźwości.

Podczas spotkania z przedstawicielami mediów zaprezentowano wirtualną mapę, stworzoną na czas wakacji w Biurze Ruchu Drogowego KGP, na której każdego dnia będą zaznaczane miejsca, w których doszło do śmiertelnego wypadku. Czerwonymi punktami oznaczone zostaną miejsca, gdzie minionej doby w wypadku zginął człowiek. Następnego dnia, te punkty zmienią kolor na czarny, a nowe miejsca znów zostaną wskazane czerwonymi punktami.

Mapa wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym każdego dnia będzie wyglądać inaczej. Zróbmy wszystko, by ta mapa nie stała się czarna.

Działania profilaktyczno-edukacyjne

Policjanci będą też odwiedzać miejsca letniego wypoczynku dzieci i młodzieży. W trakcie spotkań z młodymi ludźmi będą rozmawiać z nimi o tym co zrobić, by wakacje upłynęły radośnie i bezpiecznie. Zwrócą uwagę zarówno na kwestie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ale także zagrożenia, jakie mogą napotkać podczas letniego wypoczynku w mieście, na wsi, nad wodą czy w górach. Z pewnością wiele uwagi poświęcą na zagrożenia płynące z internetu, będą uczulać młodych ludzi, jak nie stać się ofiarą ani sprawcą cyberprzemocy. W wakacje młodzi ludzie mogą mieć łatwiejszy dostęp do używek, stąd policyjne działania „Alkohol – ograniczona dostępność” oraz „Narkotyki i dopalacze zabijają”.

Więcej policjantów pojawi się również w okolicach kąpielisk i rzek, a więc wszędzie tam, gdzie lubimy odpoczywać. Funkcjonariusze, jak co roku będą czuwać nad bezpieczeństwem turystów zarówno tych, którzy wypoczywają na lądzie, jak i tych wypoczywających nad wodą.

źródło: KPP SANOK

Tagi

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close