AktualnościKronika Policyjna

ZADBAJMY O BEZPIECZEŃSTWO PODCZAS NASZEJ NIEOBECNOŚCI

Policja apeluje do mieszkańców powiatu sanockiego o zwiększenie czujności oraz prawidłowe zabezpieczenie swoich domów i mieszkań przed włamaniem. W przypadku zauważenia nieznanych osób, które wzbudzają nasze podejrzenia co do ich uczciwości i dobrych intencji, należy zawiadomić Policję. W razie wyjazdu, poprośmy sąsiada o pomoc. Zadbajmy o wzajemne bezpieczeństwo.
Sezon urlopowy w pełni. Przypominamy mieszkańcom powiatu sanockiego o prawidłowym zabezpieczaniu mieszkań w przypadku nieobecności lokatorów. Zwłaszcza podczas dłuższych wyjazdów. Pamiętajmy, że wystarczy chwila nieuwagi i możemy stać się ofiarą przestępstwa. Dlatego też przypominamy kilka rad, które mogą zmniejszyć ryzyko stania się ofiarą przestępstwa:

-Przede wszystkim należy zwracać uwagę, by podczas naszej nieobecności, nawet chwilowej, wszystkie okna i drzwi były dobrze pozamykane.
-Ważne jest również, by drzwi wejściowe były zaopatrzone w solidne zamki, natomiast balkonowe w rolety zewnętrzne. Pamiętajmy, to okazja czyni złodzieja – uchylone okno, niedomknięte drzwi.
-Dodatkowym i niezwykle skutecznym zabezpieczeniem może być pomoc sąsiedzka. Poprośmy sąsiada, aby podczas naszej nieobecności zwrócił uwagę na nasz dobytek.
-W momencie gdy coś budzi podejrzenie, należy niezwłocznie poinformować Policję.
-Bardzo ważne jest, aby zapamiętać jak najwięcej szczegółów, zapisać numer rejestracyjny samochodów itp.
To ważne, zwłaszcza w okresie letnim. W tym czasie wiele osób wyjeżdża na urlop lub do rodziny, aby wspólnie spędzić czas. Czasami nieobecność trwa kilka, a nawet kilkanaście dni. Szczególnie wtedy zadbajmy o bezpieczeństwo naszego domu.

Przypominamy,

-aby uchronić się przed włamaniem należy przede wszystkim zadbać o prawidłowe zabezpieczanie domów, zamykanie drzwi oraz okien, szczególnie podczas naszej nieobecności.
-Nie zaszkodzi również, aby wewnątrz domu pozostawić włączone światło, może to być nawet kontaktowa lampka, która emituje delikatne światło, sugerując, że jednak ktoś znajduje się w domu.
-Zniechęcić złodzieja można również montując światło zewnętrzne z czujnikiem ruchu.
-Nie należy pozostawiać cennych rzeczy w miejscach łatwo dostępnych i przewidywalnych dla złodzieja.
-Warto również zastanowić się, czy dom jest odpowiednim miejscem do trzymania sporej gotówki, czy też bardzo cennej biżuterii.
-Przede wszystkim bezcenna jest w tym przypadku pomoc sąsiedzka, polegająca na obserwacji posesji, czy też mieszkania bezpośrednio sąsiadującego, szczególnie w momencie, gdy nikogo nie ma w domu. Czujne oko sąsiada, który zareaguje w momencie, gdy ktoś obcy znajduje się w okolicy pustego domu wyraźnie go obserwując, bądź często przejeżdża pobliską drogą robiąc rozpoznanie okolicy – jest jednym z najlepszych zabezpieczeń. Dlatego też warto czasami uprzedzić sąsiada o naszej dłuższej nieobecności prosząc aby zareagował w przypadku odgłosów wskazujących, że ktoś obcy znajduje się w naszym mieszkaniu.
W przypadku jakichkolwiek niepokojących sytuacji należy natychmiast powiadamiać Policję dzwoniąc pod numer 112.

źródło: KPP Sanok

Tagi

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close