Imprezy, rozrywkarozrywka

KYŚ

reż. Igor Gorzkowski

08.10.2019 godz. 19.00

scenografia: Honza Polivka
kostiumy: Joanna Walisiak-Jankowska
choreografia: Inga Pilchowska

Bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie SDK

W spektaklu występują: Bartłomiej Bobrowski, Tomasz Borkowski, Wiktor Korzeniewski, Igor Kowalunas, Janusz R. Nowicki, Anna Smołowik i Julia Trembecka.

„Kyś”, autorstwa rosyjskiej pisarki i dziennikarki Tatiany Tołstoj. Jej dzieło to rodzaj opowieści, w stylu zbliżonej do klechdy, pełnej mitów, zabobonów, przepełnionej aluzjami i wspomnieniami związanymi z przeszłością pewnego miasta czy grodu. W niewielkiej przestrzeni Teatru Soho wyrazisty teatr opowieści i teatr psychologiczny mieszają się ze sobą, a reżyser zaprasza do poszukiwania filozoficznego sensu w nierealnym, absurdalnym świecie. Choć zdaniem Gorzkowskiego „powieść nie pozostawia nadziei, ale autorka daje nam pewną receptę, jak sobie z taką rzeczywistością poradzić”.

Akcja przedstawienia ma miejsce w Moskwie, 200 lat po Wielkim Wybuchu. Nędzną osadę zamieszkują prymitywni ludzie, a rozwój cywilizacyjny cofa się znacznie, nie tylko w dziedzinie myśli technicznej, lecz także w rozwoju wrażliwości, myśli, duchowości i kultury. Po atomowej apokalipsie pozostali Dawni (ludzie sprzed Wybuchu), którzy pamiętają jeszcze, kim był Puszkin, gdzie stał Kreml, jak smakowały ogórki. Oprócz nich żyje rzesza mutantów z effektami. Mają uszy pod pachami, kogucie grzebienie zamiast oczu, ogonki, wielkie i ostre pazury. Są też zezwierzęceni do szpiku kości wygeneraci, czyli niewolnicy, siła robocza i środek transportu dla bogaczy. Ludzie wiodą bardzo proste, wręcz prostackie życie, pomału upodabniają się do bezrefleksyjnych stworzeń: jedzą myszy, handlują czym popadnie i gną kark przed Najwyższym Baszą, Fiodorem Kuźmiczem. Wielki wódz i przywódca rzekomo pisze wiersze, bajki, które ciemny ludek skrupulatnie przepisuje. Okazuje się jednak, że to wszystko kłamstwo, prawdziwe księgi sprzed Wielkiego Wybuchu przetrwały, choć pamięć o autorach wkrótce wygaśnie. Cóż z tego, skoro ludzie mają zakaz czytania i przechowywania książek w domach. Stary świat i cywilizacja odeszły, nowego jeszcze nie ma…

źródło: SDK Sanok

Tagi

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również

Close
Back to top button
Close